Sunday, 5 June 2016

Twórcy polskiego komiksu - Janusz Christa1969 Toys to nie tylko kolekcjonerskie figurki związane z polskim komiksem ale okazjonalnie powstają również figurki twórców komiksu. Pierwszą z nich była figurka Papcia Chmiela, która powstała na podstawie kadru z pierwszej księgi przygód Tytusa Romka i Atomka. Figurka ta trafiła do ogromnej kolekcji Papcia artefaktów związanych z Tytusem. Dzisiaj druga z naszych wyjątkowych figurek – Janusza Christy.

To już druga postać Janusza Christy jaka powstała w 1969 Toys. Pierwsza powstała na podstawie kadru z komiksu W Kosmosie gdzie w końcówce opowieści artysta umieścił swoją postać w fabule komiksu. Tym razem figurka siedzącego w fotelu Christy z wnuczką (Pauliną) na kolanach powstała w wyniku inspiracji kadrem z filmu wyprodukowanego przez Leader Film poświęconego Januszowi Chriście. 
Z zachowanych materiałów filmowych taki obraz artysty do nas trafia – starszego Pana siedzącego w fotelu, z zawadiackim uśmiechem wspominającego swoje prace nad Kajkiem i Kokoszem.  Człowieka z niezwykłym humorem , nie tylko obecnym w historyjkach obrazkowych ale też w historiach jakie opowiadał prze kamerą (we wspomnianym filmie na pytanie dzieci skąd bierze pomysły do swoich historii wspomina w sośnie do której przytyka ucho i słucha opowieści).
Przykładem niezwykłej osobowości Christy jest też napis jaki umieścił na poszewce pod fotelem (dlatego ten fotel jest tak ważny w tej figurce) – „na tym fotelu wyperdziałem wszystkie swoje komiksy” z własnoręcznym podpisem (na zdjęciu poniżej). Ten napis mówi równie wiele o nim jak wszystkie przygody Kajka i Kokosza czy też Kajtka i Koko. Niezwykły człowiek i niezwykły artysta – Janusz Christa.
Wszystkie zdjęcia figurki- 1969 Toys. Fragment poszewki fotela Janusza Christy - kolekcja prywatna.

No comments:

Post a Comment